Shin Splints - leczenie metodą kinesiotapingu

Shin splints – jak leczyć?

13

12490

Shin splints – leczenie metodą kinesiotapingu

Cześć, dziś pokażemy jak za sprawą kinesiotapingu możemy w skuteczny sposób potrzymać efekty naszej terapii w przypadku bólu goleni tzw. Shin splints.

Shin splints – czym jest?

To zespół naprężeń przyśrodkowego przedziału piszczeli. Problem dość powszechny zwłaszcza wśród osób mocno aktywnych fizycznie, którzy niewłaściwie dobierają obciążenia treningowe, zapominają o odpowiednim czasie na regenerację lub charakter ich aktywności jest bardzo wąski i ograniczą się tylko i wyłącznie do jednej a mianowicie np. biegania.

Kiedy spełnione są powyższe warunki dochodzi wtedy do mikrouszkodzeń na poziomie warstwy korowej piszczeli. Brak odpowiedniej interwencji może prowadzić do zmęczeniowego złamania kości piszczelowej.

Ze względu na brak elastyczności tkanek w obrębie podudzia i wzmożonego ciśnienia na nadmiernie napiętych mieśni może dojść do zaburzeń przepływu płynów, powodując dysfunkcję w obrębie drenażu żylno-limfatycznego. Zaburzenia odżywiania przy kontynuacji aktywności w niewłaściwych warunkach będzie zapętlało dolegliwości bólowe pacjenta często uniemożliwiając kontnuację ulubionej aktywności.

Jak leczyć ból piszczeli?

Warto wspomóc się aplikacją kinesiotapingu w celu zmniejszenie napięcia z mięśnia piszczelowego przedniego.

Produkty użyte w terapii bólu goleni:

 

Krok pierwszy – Ocena długości potrzebnej taśmy do aplikacji.

Ocena długości potrzebnej taśmy do kinesiotapingu

Kinesiology Tape - ocena długości taśmy

Krok drugi – Odpowiednie nacięcie rogów plastra aby pacjent poprzez swoją aktywności go nie ściągnął.

Nacięcie rogów w plastrze do kinesiotapingu

Warto wspomóc naklejenie plastra dodatowym klejem by podnieść trwałość aplikacji. Naklejamy obie bazy aplikacji przy zgięciu grzbietowym w stawie skokowym pacjenta.

Klej do tapingu Mueller Pre-Tape

Krok trzeci – Następnie doklejamy plaster kiedy pacjent dokonuje zgięcia podeszwowego.

Naklejanie taśmy do kinesiotapingu

To spowoduje, że taśma będzie się napinać w trakcie zgięcia podeszwowego wspomagając ruch zgięcia grzbietowego, odciążając mięsień piszczelowy przedni.

Jeżeli chodzi o elementy terapii manualnej to warto również zająć się “czyszczeniem” troczka prostowników.

Przykład terapii bólu goleni:

Terapeuta chwyta swoją dłonią w obrębie stawu skokowego górnego. Następnie sprawdza i ocenia ruchomość tkanek wprowadzając ruch rotacji. Kolejno wybieramy kierunek o gorszej jakości ruchu i poprzez bardzo delikatny ucisk z rotacją czekamy na spontaniczne uwolnienie tkanek.

Ból goleni

Kolejną techniką jest oczyszczanie troczków. Tutaj następuje współpraca terapeuty z pacjentem.

Terapeuta ruchem dogłowowym poprzez ucisk swoich rąk wprowdza napięcie tkanek a pacjent wykonuje ruch naprzemian zgięcia podeszwowego i grzbietowego stopy.

Praca fizjoterapeuty

Oczywiście jest to tylko propozycja jednej z wielu formy terapii. Aby terapia była skuteczna należy przeprowadzić dokładny wywiad i nakierować swoje działania na konkretne dolegliwości pacjenta.

Dajcie znać jak sprawdzają się wam te elementy w terapii.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Paweł Sarnecki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wolne chwile lubię spędzać z kubkiem dobrej kawy wertując strony atlasu z anatomii. Czerpię satysfakcję z pracy z ludźmi, a energetycznego kopa daje mi powrót do zdrowia moich podopiecznych.
Nie boję się wyzwań i staram się stawiać sobie kolejne cele aby nie tkwić w miejscu. Mam słabość do dobrej włoskiej kuchni, muzyki, potreningowych endorfin i twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *