Kim jest naturopata i jakie ma uprawnienia?

3524

Naturopatia to leczenie polegające na stosowaniu naturalnych metod, na przykład ziołolecznictwa, diety, akupunktury, hydroterapii, fizykoterapii i innych. W naturopatii wykorzystywane są również niektóre praktyki, które zdobyły uznanie również w klasycznej medycyny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, zawód naturopaty, jest wpisany do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności po nr. 323009.

Naturopatia kiedyś..

Termin “naturopatia” pochodzi z języka greckiego, w tłumaczeniu – “choroba natury”. Korzenie naturopatii sięgają XIX wieku. Rozwijała się początkowo w Niemczech, a następnie w USA, gdzie została przywieziona z Niemiec przez Benedykta Lusta. Lust wraz z żoną stworzył w stanie Nowy York najpierw centrum terapii naturalnych Youngborn Nature Cure Health Resort, a następnie a następnie pierwszą szkołę naturopatii. Po II-giej wojnie światowej rola i popularność naturopatii osłabła, została ona wyparta przez leki takie jak np. antybiotyki oraz zaawansowane techniki chirurgiczne. Jednak w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdy ludzie uświadomili sobie ograniczenia nauki i medycznych technologii, na nowo wzrosło zainteresowanie naturopatią – holistycznym podejściem do człowieka, a jednocześnie realną szansą na uniezależnienie się każdego z nas od drogich i szkodliwych leków. 

Naturopatia dziś..

Obecnie naturopatia stanowi część medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM – Complementary and Alternative Medicine) i jest powszechnie praktykowana w wielu krajach na całym świecie.

Naturoterapia określa wszystko co pomaga w przywróceniu właściwego zdrowia w sposób naturalny. 

Niektóre szkoły medycyny naturalnej mają swoją specyfikę i w zależności od doświadczenia i potrzeb uczą odpowiedniego profilu i sposobów dbania o zdrowie. Dlatego mamy na świecie sporo szkół naturopatycznych ale pomiędzy nimi są spore różnice tak w programie jak i w rozumieniu i podejściu do leczenia chorób.

Naturopata zarówno diagnozuje, jak i leczy holistycznie. Nie odmawia oczywiście korzystania z nowoczesnej aparatury pomagającej w diagnozie, ale leczenie odbywa się praktycznie w 100% środkami naturalnymi. W swej praktyce stosuje min. dożylne podawanie różnych substancji, suplementy, zioła, homeopatię, naturalne antybiotyki, czyli olejki eteryczne, oraz psychologię, terapie manualne. Jest to szeroka wiedza, ale tylko dzięki takiej może leczyć holistycznie. Dlatego naturopata powinien być lekarzem lub fizjoterapeutą.

W Polsce naturpoatą może być lekarz lub magister fizjoterapii. Niestety naturopata wcale nie musi być lekarzem. W zasadzie „gabinet uzdrowicielski” może założyć każdy, wystarczy założyć działalność gospodarczą i wcale nie trzeba mieć ukończonych specjalistycznych szkół czy określonych dyplomów. Wiadomo, że lepiej wracać do zdrowia pod okiem kogoś, kto wiedzę ma, niż kogoś kto wiedzy nie ma. A najlepiej gdyby to był znany nam już lekarz lub generalnie taki, któremu można zaufać wierząc w to, że będzie leczył człowieka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *