Kaszel suchy czy mokry

Kaszel mokry a kaszel suchy – jak rozpoznać rodzaj kaszlu i odpowiednio go leczyć?

2860

Kaszel jest jednym z najczęściej występujących symptomów infekcji sezonowych. Leczenie objawowe w tym przypadku zależy od tego, jaki rodzaj kaszlu występuje podczas choroby. Aby dobrać skuteczną metodę, warto wiedzieć, jak rozróżnić mokry kaszel od suchego. Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Kaszel suchy i mokry – podstawowe różnice

Kaszel mokry jest produktywny – odruch kaszlu powoduje przemieszczanie się flegmy w drogach oddechowych. W przypadku kaszlu suchego plwocina nie jest odkrztuszana, a sam kaszel odczuwany jest przez chorego jako mocne drażnienie gardła. Kaszel suchy brzmi podobnie jak szczekanie i jest uznawany za bardziej dokuczliwy.

Czy da się wyleczyć kaszel domowymi metodami?

Zarówno suchy, jak i mokry kaszel występuje w przebiegu chorób sezonowych spowodowanych działalnością wirusów i bakterii. Aby złagodzić uciążliwe objawy, warto sięgnąć po domowe metody. Gorąca herbatka z lipy z sokiem malinowym, mleko z masłem i miodem to idealne napoje na czas przeziębienia. Nawilżanie gardła nabiera dużego znaczenia w przebiegu infekcji. Czas trwania mokrego kaszlu możesz skrócić poprzez odkrztuszanie i wypluwanie wydzieliny. Na kaszel dobrze działają także inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego, sosnowego lub rozmarynowego.

Czym wyleczyć męczący suchy kaszel?

Łagodzenie i nawilżanie gardła pozwoli doraźnie odczuć ulgę w podrażnieniu wywołanym suchym kaszlem. Wiele roślin ma właściwości zmniejszające odruch kaszlu. W przebiegu infekcji najlepiej sięgać po preparaty na bazie wyciągów i ekstraktów roślinnych, znane od wielu lat ze swoich właściwości przeciwkaszlowych. Wiele przykładów znajdziesz na stronie https://www.allecco.pl/. Preparaty na suchy kaszel dostępne są w formie tabletek, pastylek do ssania, sprayu lub syropu.

Preparaty blokujące odruch kaszlu

Aby pozbyć się suchego kaszlu, warto sięgnąć po produkty hamujące kaszel. W składzie preparatów szukaj butamiratu, dekstrometorfanu, kodeiny i lewodropropizyny. Te składniki aktywne nie leczą kaszlu, a jedynie wyciszają jego napady. W związku z tym trzeba pamiętać o równoczesnym leczeniu infekcji. Niektóre preparaty przeciwdziałające kaszlowi mogą powodować senność lub niepokój. Zaleca się stosowanie takich środków na noc, aby pozwolić organizmowi na odpoczynek i regenerację bez męczącego napadu kaszlu.

Produkty lecznicze łagodzące kaszel i nawilżające gardło

Innym rodzajem produktów przeciwkaszlowych są preparaty zawierające wyciągi roślinne łagodzące stan zapalny błony śluzowej gardła i redukujące podrażnienie. Do takich składników należy wyciąg z prawoślazu, dziewanny i porostu islandzkiego. Forma tabletek do ssania dodatkowo aktywuje zwiększone wydzielanie śliny, co pomaga nawilżyć podrażnione gardło.

Skuteczne sposoby na mokry kaszel

Produktywny kaszel bywa męczący, jednak nie należy go powstrzymywać ani zwalczać. Wręcz przeciwnie, w przypadku kaszlu mokrego warto ułatwić odkrztuszanie wydzieliny. W wielu przypadkach takie postępowanie przyspiesza uczucie ulgi i skraca czas infekcji. Leki wykrztuśne stosowane przy mokrym kaszlu zawierają substancję czynną taką jak m.in. chlorowodorek bromoheksyny lub erdosteinę. Rozrzedzają one wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest ją odkrztusić, co sprzyja oczyszczaniu dróg oddechowych.

Umiejętność rozróżniania kaszlu suchego od mokrego jest kluczowa, jeśli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwych objawów. Zapamiętaj podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami kaszlu. Dzięki temu w przypadku występowania infekcji dróg oddechowych będziesz wiedział, po jakie produkty sięgać, aby odczuć ulgę.

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Redakcja

Redakcja serwisu ACUS MED to specjaliści z dziedziny zdrowie, fizjoterapia i rehabilitacja, którzy dbają o utrzymanie najwyższej jakości treści.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *