Flossing taśma kompresyjna - blog Acus Med

Flossing – taśma do techniki poprawiającej mobilność stawów

1223

Co to właściwie jest flossing i na czym polega? 

Flossing jest prostą i skuteczną metodą, którą stosują zarówno sportowcy, jak i osoby mniej aktywne fizycznie, która polega na używaniu taśm kompresyjnych – w celu poprawy ruchomości stawów oraz przyspieszenia regeneracji tkanek. Flossing polega na owinięciu taśmy wokół wybranego stawu i wykonaniu określonych ruchów – w celu mobilizacji tkanek wokół stawu.

Taśma Floss Band jest elastyczna, owija się nią staw w taki sposób, aby wywierała ucisk na jego okolice. Ważne, aby taśma była odpowiednio napięta, ale nie tak mocno, aby nie powodowała bólu.

Po owinięciu taśmy, wykonuje się określone ruchy w obrębie stawu, na przykład zginanie i prostowanie, rotację czy inne ruchy możliwe w danym stawie. Dzięki uciskowi taśmy dochodzi do lepszego krążenia krwi i limfy. Celem terapii jest zmniejszenie napięcia w obrębie stawu, co może prowadzić np. do poprawy zakresu ruchu.

Flossing jest szczególnie pomocny w przypadku kontuzji, przeciążeń czy ograniczeń ruchomości, dodatkowo może poprawić funkcjonowanie stawów i zmniejszyć ryzyko urazów w przyszłości.

 

 

Flossing – taśma Floss Band Line Sport!

Taśmy kompresyjne Floss Band marki Line Sport to elastyczne, mocne gumy używane głównie w terapii stawowo-mięśniowej. Występują 2 grubości taśmy, co wpływa na ich zastosowanie oraz intensywność działania.

Taśma Floss Band 1 mm jest najczęściej stosowana do poprawy mobilności stawów, stabilizacji oraz pozycjonowania. Flossing działa na zasadzie kompresji, która pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów z okolic stawu i poprawie krążenia.

Taśma Floss Band 1,5 mm posiada mocniejszy nacisk i może być używana do bardziej intensywnych terapii. Wykorzystuje się ją w przypadkach, gdzie standardowa taśma nie daje wystarczającego efektu. Jej działanie jest podobne do cieńszej wersji, ale ze zwiększoną siłą kompresji!

 

Jakie efekty może przynieść flossing dla stawów i nie tylko?

Flossing może przynieść szereg pozytywnych efektów – nie tylko dla stawów, ale także dla całego układu mięśniowego i ogólnego stanu zdrowia. Efekty, jakie możemy osiągnąć przeprowadzając flossing, to m.in.:

  1. Poprawa zakresu ruchu stawów poprzez kompresję wywieraną przez taśmę na tkanki, takie jak więzadła, ścięgna czy torebka stawowa, stają się bardziej elastyczne. Dodatkowo podczas stosowania taśmy, szczególnie w połączeniu z ruchem, można osiągnąć lepszą mobilność stawową, co może być przydatne w fizjoterapii po kontuzjach lub w leczeniu problemów z mobilnością.
  2. Zmniejszenie napięć – kompresja wywołana przez flossing może zmniejszać napięcia mięśniowe – poprzez poprawę krążenia czy redukcję obrzęku. Flossing może być pomocny w przypadku zapalenia stawów, napięć mięśniowych czy zespołu cieśni nadgarstka. 
  3. Redukcja obrzęków i stanów zapalnych – flossing pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów z tkanek, co może przyczynić się do zmniejszenia obrzęków oraz stanów zapalnych w obrębie stawów lub mięśni. Regularne stosowanie tej techniki może być korzystne w przypadku stanów zapalnych, które są efektem kontuzji lub przeciążenia stawu.
  4. Prewencja kontuzji – flossing jest skutecznym narzędziem w profilaktyce kontuzji, szczególnie w sportach wymagających intensywnego ruchu i dużych obciążeń na stawy. Poprzez poprawę mobilności stawów oraz elastyczności mięśni, zmniejsza się ryzyko przeciążeń i urazów.
  5. Poprawa stabilności stawów – flossing poprawia stabilność stawów, zwłaszcza gdy jest stosowany w połączeniu z ćwiczeniami wzmacniającymi. Zwiększa to kontrolę nad stawami, co jest kluczowe w fizjoterapii po kontuzjach i w prewencji urazów.
  6. Wpływ na układ nerwowy – kompresja stosowana przy flossingu może wpłynąć na zmniejszenie odczuwania dyskomfortu, ponieważ blokuje pewne sygnały w układzie nerwowym. 

 

Bibliografia:

  1. Kaneda H, Takahira N: Effects of Tissue Flossing and Dynamic Stretching on Hamstring Muscles Function. J Sports Sci Med 2020, 19(4).
  2. Korpanty J, Kulesa-Mrowiecka M: Fizjoprofilaktyka w urazach narciarskich. JCHC 4/2017.
  3. Starrett K, Cordoza G. Bądź sprawny jak lampart. Łódź; Galaktyka, 2015.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Maria Ochmann

Magister fizjoterapii i terapeutka manualna tkanek miękkich z ponad 10-letnim doświadczeniem.
Na co dzień przyjmuje w swoim gabinecie oraz we wrocławskiej przychodni pracując z pacjentami bólowymi - po urazach i operacjach, wykorzystując techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, pinoterapię, terapię punktów spustowych, mobilizację blizn, kinesiotaping, drenaż limfatyczny, terapię stawów skroniowo-żuchwowych i masaż liftingująco-modelujący twarzy Kobido Up.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *