Zioła i suplementy w fizjoterapii

Czy fizjoterapeuta może zalecać komuś zioła i suplementy?

9054

Fizjoterapeuci podczas wykonywania pracy mają dostęp do różnych wyrobów medycznych, ziół czy suplementów. Jako uzupełnienie procesu leczenia w fizjoterapii używa się bardzo często także leków. Zdecydowana większość z nich jest dostępna bez recepty. Jednak mimo to, że są one dostępne „od ręki” to wykonując zawód fizjoterapeuty nie można zalecać pacjentom ziół, wyrobów medycznych, czy suplementów, a tym bardziej leków.

Sklep dla fizjoterapeuty acusmed

Co mówi o tym polskie prawo?

Należy pamiętać, iż przepisy jednoznacznie wskazują, że leki powinny być zażywane za zgodą lekarza i pod jego nadzorem. Na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich w polskim ustawodawstwie ustalono, że leki mogą być przepisywane przez lekarzy.

Od tej zasady polskie prawo ustanowiło dwa wyjątki:
1. Na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2015 r.
w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, również uprawnienie do wypisywania recept na niektóre środki medyczne otrzymały pielęgniarki i położne.
2. Natomiast art. 96 ust. 3 i 4 ustawy prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. zezwala również na wypisywanie recept farmaceutycznych oraz wydawanie leków bez recepty przez farmaceutę posiadającego prawo wykonywania zawodu wyłącznie w sytuacjach zagrożenia życia.

Widocznym jest, iż zażywanie jakichkolwiek substancji: leków, ziół, suplementów powinno być skonsultowane z lekarzem. Wprowadzono też możliwość wypisania recept przez pielęgniarki, położne oraz farmaceutów. Prawo to jednak jest ściśle określone i możliwe do stosowania w wyjątkowych sytuacjach zagrażających życiu człowieka. W obecnym stanie prawnym nie istnieją uregulowania, które pozwalałyby fizjoterapeutom korzystać z takiego uprawnienia.

Warto natomiast zwrócić uwagę na sytuacje, w których fizjoterapeuta zauważa, iż dany pacjent źle się czuje lub źle wygląda. Rodzi to w nim obowiązek (tak jak w każdym człowieku), aby takiej osobie udzielić pomocy i skierować do odpowiedniego lekarza. Odpowiedzialność prawna jaka ciąży na człowieku, który nie udzieli pomocy osobie, która jej potrzebuje, mimo posiadanych umiejętności i wiedzy występuje na mocy art. 162 kodeksu karnego.

Jakie zagrożenia niesie przepisywanie leków przez fizjoterapeutów?

Za podejmowanie działań niezgodnych z etyką zawodową – zalecanie leków – fizjoterapeuta ponosi odpowiedzialność zawodową, o której mowa w art. 85 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Natomiast art. 58 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza stanowi, iż kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu, podlega karze grzywny. Postępowanie toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Jeżeli sprawca czynu działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej albo wprowadza w błąd co do posiadania takiego uprawnienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *