Battlefield Acupuncture

Jak natychmiast zredukować ból za pomocą metody BFA (Battlefield Acupuncture)?

7

5860

Battlefield Acupuncture – akupunktura pola bitwy 

Aurikuloterapia jest coraz częściej stosowaną metodą w walce z bólem i wieloma schorzeniami. Opiera się o nakłuwanie małżowiny usznej, specjalnie do tego przystosowanymi, igłami akupunkturowymi. Historia aurikuloterapii sięga 2500 lat wstecz jednak wraz z intensywnym rozwojem zachodniej medycyny w XX wieku, ta niesamowita metoda lecznicza została nieco zapomniana. Aktualnie wydaje się, że nastąpił czas renesansu medycyny wschodniej – znajduje swoje zastosowanie nie tylko wśród osób cywilów, ale również w jednostkach sił specjalnych.

 

Medycyna wschodu odpowiedzią na ostry ból

Aurikuloterapia opiera się o spojrzenie na ucho, jako na mikrosystem odzwierciedlający całe ciało. Każdy punkt na ciele człowieka ma swój mikro-odpowiednik na małżowinie usznej. Choroby i różne schorzenia mogą odzwierciedlać się na uchu przez zmianę jego kształtu, popękanych naczynek, lub powstawania zgrubień w miejscach odpowiednich dla chorego narządu. Medycyna chińska opisuje ułożenie punktów refleksologicznych na uchu, jako odpowiednik „dziecka w łonie matki”. Dlatego też, na płatku ucha znajdują się miejsca odpowiedzialne za szyję, głowę, zaś na jego obrąbku – punkty stóp.

 

Aurikuloterapia i jej właściwości 

Właściwości akupunktury ucha zostały w ostatnim czasie docenione przez lekarzy amerykańskich sił zbrojnych. Na skutek wnikliwego studiowania tej metody jeden z lekarzy US Air Force – dr Richard Niemtzow MD – stworzył koncepcję zwaną „Battlefield Acupuncture” (BFA). W toku swoich badań odkrył, że stymulacja odpowiednich punktów na uchu zranionych żołnierzy na polu bitwy jest w stanie zapewnić dla wielu z nich natychmiastową ulgę w bólu, często bez konieczności podawania silnych środków przeciwbólowych – tj. morfiny lub innych opioidów. Stopniowo, kiedy zauważono potencjał tej metody przeniosła się ona do leczenia innych dolegliwości u amerykańskich żołnierzy – np. migren, bólów grzbietu czy innych dolegliwości związanych z układem ruchu. BFA znalazła swoje zastosowanie przede wszystkim w jednostkach wojskowych ze względu na to, że podczas jej stosowania nie występuje upośledzenie zdolności psychofizycznych – tak jak w przypadku używania silnych środków farmakologicznych. Jak to zwykle bywa, metoda początkowo dostępna tylko na wysokich szczeblach wojskowych, z czasem przeniosła się do cywila i jest używana przez wielu terapeutów na całym świecie. Propagatorami tego podejścia stali się także weterani wojenni, którzy cierpiąc na przewlekłe dolegliwości bólowe sięgali właśnie po BFA.

Dr Niemtzow proponuje stosowanie protokołu nakłuwania kolejno pięciu miejsc na małżowinie usznej, z obu stron. Używa się odpowiednio punktów:

  • Cingulate gyrus
  • Thalamus
  • Point Zero
  • Shen Men
  • Omega 2

Aurikuloterapia

Po nakłuciu punktów akupunkturowych igły zostawia się w uchu pacjenta na kilka dni, w celu maksymalizacji efektów.

 

Jakie igły stosować do Battlefield Acupuncture?

Istnieją różne typy igieł używanych do BFA. Oprócz oryginalnych igieł z prowadnicą ASP, możliwe jest także używanie klasycznych igieł do akupunktury ucha z plastrem, dzięki którym igła będzie mogła stabilnie, przez kilka dni towarzyszyć pacjentowi w codziennych czynnościach. Z założenia, po wkłuciu pacjent powinien poczuć natychmiastową ulgę w bólu (wg badań – 88% pacjentów odczuwa spadek poziomu bólu, o co najmniej 3 punkty w skali VAS). Dobrym wyborem do stosowania BFA w przypadku braku dostępu do oryginalnych igieł przeznaczonych do tej metody będą igły Seirin New Pyonex, które dzięki plastrowi mogą utrzymywać się na skórze przez kilka dni.

 

Kiedy stosować akupunkturę „pola bitwy”?

Metodę Battlefield Acupuncture stosuje się głównie w dolegliwościach ostrych, migrenach, złamaniach, rwach. Ze względu na swoją natychmiastową skuteczność używa się jej także w kontuzjach sportowych – jeszcze na boisku. W przewlekłych stanach również znajduje swoje zastosowanie jednak efekty, ze względu na czas trwania bólu, mogą być mniejsze. Istnieje niewielka liczba przeciwwskazań do zabiegu jednak należy na nie zwrócić szczególną uwagę. Bezwzględny zakaz stosowania BFA mają:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby chorujące na infekcje ucha lub otoczenia po stronie zabiegowej,
  • osoby podatne na rozwój bliznowców,
  • osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi.

 

Battlefield Acupuncture to uzupełnienie leczenia

Przy stosowaniu tej metody, jako części leczenia pacjenta należy mieć na uwadze, że jest to sposób walki z ostrym i przewlekłym bólem, który nie leczy przyczyny jego powstawania! Dlatego metoda BFA, za każdym razem musi być uzupełniona właściwym leczeniem skierowanym na zahamowanie bądź wyeliminowanie przyczyny dolegliwości pacjenta.

 

Bilbiografia:

1. Federman, Daniel G., et al. “Group Battlefield Acupuncture in Primary Care for Veterans with Pain.” Southern Medical Journal, vol. 111, no. 10, 2018, pp. 619–624., doi:10.14423/smj.0000000000000877.
2. Jan, Andrew L., et al. “Does Ear Acupuncture Have a Role for Pain Relief in the Emergency Setting? A Systematic Review and Meta-Analysis.” Medical Acupuncture, vol. 29, no. 5, 2017, pp. 276–289., doi:10.1089/acu.2017.1237.
3. Levy, Charles E., et al. “Battlefield Acupuncture.” American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation, vol. 97, no. 3, 2018, doi:10.1097/phm.0000000000000766.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *