Aplikatory Lyapko - zielona mata z kolcami do rehabilitacji

Aplikatory LYAPKO – metodyka leczenia

8

8148

Maty, wałki i pasy wieloigłowe Lyapko – metodyka leczenia

Za twórcę tej metody leczenia uznaje się ukraińskiego doktora nauk medycznych, refleksologa, lekarza i terapeute. Nikolay Lyapko jest czynnym członkiem Rosyjskiej Akademii Terapii Manulanej oraz członkiem Tradycjnej Medycyny Chińskiej a zarazem prezesem swojej firmy Lyapko Sp. z o.o.

Niestety, na ten moment w zasadzie nie ma udokumentowanych w formie badań naukowych efektów przeprowadzania tej formy terapii. Jednak już od dłuższego czas jest z powodzeniem stosowana w gabinetach fizjoterapii ciesząc się coraz większym zainteresowanie.

 

SPRAWDŹ:  Mata Lyapko – efektywna forma terapii powięzi piersiowo- lędźwiowej

Aplikator wieloigłowy LYAPKO występuje w kilku różnych formach:

Lyapko wałek do masażu twarzy

Pas aplikacyjny LYAPKO - aplikator wieloigłowy

 

Mata Lyapko z igłami

 

Jednak to, co jest najistotniejsze to powierzchnia i rozstawienie igieł o wielkości od 3,5 do 7 mm oraz materiał z jakiego jest on wykonany. Igły zbudowane są z metali niezbędnych dla organizmu: żelaza, miedzi, niklu, cynku i srebra.

Właściwy sposób połączenia igieł na podstawie gumowej jest w schemacie.

(Cu – Ag) Srebro, miedź
(Fe-Ni-Zn) Żelazo, nikiel, cynk

 

W jaki sposób aplikatory Lyapko oddziałują na pacjenta?

Główne mechanizmy działania to:

1. Działanie galwaniczno – elektryczne

Intensywność oddziaływania regulowana jest przez sam organizm w zależności od stopnia nasycenia elektrolitem. W momencie kontaktu aplikatora z powierzchnią skóry dochodzi do zmian fizykochemicznych, które są charakterstyczne dla zmian pod wpływem działania prądu galwanicznego. Mechanizm ten sprzyja poprawie procesów regeneracynych, przemianie materii, sprzyja w wytwarzaniu substratów aktywnych biologicznie, zmniejsza wrażliwość na ból.

 

2. Działanie odruchowo-mechaniczne

Proces ten wystepuję na skutek miejscowej zmiany ukrwienia odcinka skóry, temperatury oraz zmian wrażliwości i wielkości potencjału elektrycznego. Na skutek długotrwałej impulsacji dochodzi do zmiany stanu receptorów obwodowych i tkanek w obszarze oddziaływania.
Drażnienie zakończeń nerwowych na poziomie umiarkowanym na określonych miejscach na skórze, mięśni i innych tkanek a za ich pośrednictwem pni nerwowych przyczynia się do odbudowy regulacji nerwowej. Wydaje się, że w tym schemacie działania proces leczenia odbywa się za pomocą odruchów w naszym ciele, nie ograniczając się do małego obszaru, a za pomocą reakcji odruchwej oddziaływując na narządy oddalone od miejsca działania.

 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: DZIAŁANIE ODRUCHOWO-MECHANICZNE LYAPKO

 

3. Działanie humoralne

Dochodzi do mikroelektroforezy metali z których zbudowane są igły do środowiska płynnego organizmu.

 

Jak korzystać z wałka wieloigłowego Lyapko?

Aby prawidłowo korzystać z wałka wieloigłowego należy równomiernie przyłożyć ciężar ciała do całej powierzchni aplikatora. Dlatego przy stosowaniu aplikatora na kręgosłupie pacjenta należy pamiętać, aby specjalnie wymodelować wygięcia kręgosłupa aby przylegać całą powierzchnią do maty. (Patrz lordoza szyjna i lędźwiowa). Pierwszy kontakt z aplikatorem LYAPKO może być nieprzyjemny, jednak z upływem czasu odczucia będą zmierzać w kierunku bardziej komfortowych którym może towarzyszyć uczucie ciepła, wibracji. Po dłuższym stosowaniu można odczuwać rozluźnienie i senność. Jeżeli uczucie dyskomfortu będzie trwało dłużej ok 10 minut, należy przerwać zabieg i powtórzyć nie wcześniej niż 10 godzin.

 

Jak często używać aplikatorów Lyapko?

  • Jest zależne od efektów jakie chcemy uzyskać podczas terapii.
  • Podczas bólu intensywnego, podwyższonym ciśnieniu tętniczym, pobudzeniu układu nerwowego zaleca się stosowanie aplikatora wieloigłowego w drugiej części dnia lub przed snem. Czas trwania ok. 15-30 minut a dla wałka jest to czas rzędu 10-15 minut.
  • W odwrotnym przypadku – senności, zmniejszonym ciśnieniu, zmniejszonej wrażliwości zaleca się stosowanie wałka w pierwszej części dnia lub godzinach porannych. Czas oddziaływania aplikatora 7-10 minut a wałka 5-6 minu. Terapia trwa od jednego do dwóch tygodni i można ją powtórzyć po ok 2-4 tygodniach.

Należy zwrócić uwagę, że dawkowanie dobieramy indywidualnie do możliwości pacjenta, czasem efekt terapeutyczny osiągnie się np. dopiero po 60 minutach stosowania maty.

 

Przeciwwskazania do korzystania z aplikatorów wieloigłowych:
  • uszkodzenia powłok skórnych (oparzenia, owrzodzenia, rany)
  • ostre stany chirurgiczne
  • ostre infekcje i choroby, którym towarzyszy podwyższenie temperatury ciała
  • ostre zakrzepowe zapalenie żył

 

Podsumowanie:

Ogólna reakcja organizmu zachodzi zgodnie z typem reakcji adaptacji na skutek trafiania impulsów od rdzenia kręgowego przez specjalne pnie nerwowe do mózgu. Udział w procesie wegetatywnego (odpowiadającego za narządy wewnętrzne) układu nerwowego zapewnia możliwość mobilizacji zapasów organizmu w celu natychmiastowego zareagowania: zdecydowanie zwiększa się wypracowanie substancji aktywnych biologicznie w gruczołach dokrewnych, w tkankach i (przede wszystkim) w skórze, stymulowane jest działanie układu sercowo-naczyniowego, poprawia się ukrwienie, do krwi trafiają substancje, które są zdolne do wydzielania większej ilości energii, dostarczenia większej ilości tlenu, wzmocnienia odporności organizmu na czynniki patologiczne.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Paweł Sarnecki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wolne chwile lubię spędzać z kubkiem dobrej kawy wertując strony atlasu z anatomii. Czerpię satysfakcję z pracy z ludźmi, a energetycznego kopa daje mi powrót do zdrowia moich podopiecznych.
Nie boję się wyzwań i staram się stawiać sobie kolejne cele aby nie tkwić w miejscu. Mam słabość do dobrej włoskiej kuchni, muzyki, potreningowych endorfin i twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Aplikatory LYAPKO – metodyka leczenia”

  1. Ja ostatnio zdecydowałam się na zakup tej największej maty Lyapko, po tym jak inna mata z kolcami przestała mi wystarczać. Super uczucie! Na początku oczywiście trzeba chwile się z nią obyć, ale da się wytrzymać a rezultaty są extra! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *